Wydawałoby się, że o samochodach w firmie wiemy już bardzo wiele. Rozliczenie ich bywa jednak bardzo kłopotliwe, a to z uwagi na różne ujęcia w VAT i KUP (koszty uzyskania przychodu). Dziś chciałabym się skupić na fragmencie tej drugiej kwestii.
Ostatnio wdałam się w ciekawą dyskusję na temat zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków eksploatacyjnych na samochód osobowy należący do właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej. Stąd pojawiła się kwestia - samochód firmowy, czyli jaki? Firmowy to znaczy ujęty w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. A jakie warunki trzeba spełniać, żeby całość lub część wydatków eksploatacyjnych zaliczyć w koszty uzyskania przychodu?
Przykłady:
1. Do działalności biura używam swojego samochodu osobowego, którego nie wprowadziłam do ewidencji środków trwałych. W takim przypadku do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć jedynie 20% wydatków eksploatacyjnych.
2. Do działalności biura używam swojego samochodu osobowego, który wprowadziłam do ewidencji środków trwałych na podstawie spisanego oświadczenia o przekazaniu własnego auta na cele działalności. Auto to będzie używane do celów mieszanych (czyli jak w większości przypadków). W takim przypadku do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć 75% wydatków eksploatacyjnych.
3. Do działalności biura używam swojego samochodu osobowego, który wprowadziłam do ewidencji środków trwałych na podstawie spisanego oświadczenia o przekazaniu własnego auta na cele działalności. Auto to będzie używane wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, co będzie potwierdzone szczegółowo prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu. W takim przypadku do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć 100% wydatków eksploatacyjnych.
Zaznaczam, że w tym artykule mówiliśmy tylko o samochodach osobowych stanowiących własność przedsiębiorcy/jego przedsiębiorstwa i zaliczaniu wydatków na ich eksploatację do kosztów uzyskania przychodów. Eksploatacja czyli paliwo, oleje, części do naprawy, usługi naprawy, itp. Dochodzi jeszcze kwestia wysokości odliczanego VAT-u, amortyzacji, ubezpieczenia, czasem najmu lub dzierżawy innego auta, leasingu... Jeżeli zaciekawił Państwa ten artykuł to zachęcam do kontaktu.

 

Samochód w firmie

08 listopada 2020